Dające się znaleźć w sklepach ogólnobudowlanych perlatory, czyli aeratory, przydają się w gospodarstwie domowym w celach oszczędności ilości zużytej wody. Nakładane u wylotu baterii zlewozmywaka czy umywalki napowietrzają strumień płynącej wody, pozwalając na mniejszy jej przepływ zwiększonym i natlenionym strumieniem. W zależności od ilości codziennego zużycia wody w gospodarstwie są w stanie pomóc zaoszczędzić od 15 do 60 procent wody. Z takim założeniem jesteśmy w stanie jednocześnie obniżyć swoje rachunki za wodę i ścieki o takową sumę. Gdy według średnich wyliczeń przeciętny Polak zużywa ponad 100 litrów wody dziennie, oszczędności w skali miesiąca w przypadku statystycznej 4-osobowej rodziny mogą realnie wpłynąć na domowe finanse.
Perlatory są także stosowane w słuchawkach prysznicowych. Wraz z ich zastosowaniem, ilość zużywanej podczas szybkiej kąpieli wody, jest znacznie mniejsza. W obecnej chwili większość dostępnych na rynku słuchawek prysznicowych korzysta z tego rozwiązania. Gdy we własnym prysznicu wciąż używamy słuchawek starego modelu, powinniśmy zastanowić się nad możliwością zakupu nowej, której koszt szybko się zwróci.
Oszczędzanie wody jest obecnie koniecznością. Każdy sposób na stworzenie w gospodarstwie mniejszego zużycia wody pitnej jest na wagę złota. Pamiętajmy, że w Polsce w około 60 procentach regionów występują jej braki. Zmniejszenie zużycia wody choćby o minimalnej 15 procent pozwoli w skali miesiąca i roku zgromadzić nie tylko spore oszczędności, ale i wspomóc gospodarkę wodną, której zadanie jest dostarczenie wody pitnej do każdego zakątka kraju. Ponadto warto pamiętać, że ceny wody wciąż będą rosły. Każdy zaoszczędzony litr będzie miał wpływ na wysokość naszych rachunków.
Wykorzystanie perlatorów we własnych bateriach i słuchawkach prysznicowych umożliwi nam obniżenie kosztów codziennego życia. Gdy ich średnia cena waha się w granicach ponad 40 zł, a prysznicowych słuchawek w okolicach 150 zł, tak koszt ich zakupu zwróci się w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Zyski będziemy mogli już obliczać po upływie około 3 miesięcy od ich instalacji w naszym domowym gniazdku.