Ze względu na swoją wszechstronność i niezliczone zastosowania, beton komórkowy, zwany również gazobetonem jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów budowlanych na świecie. Do jego wytworzenia potrzebna jest mieszanina wody, wapna, piasku krzemionkowego i cementu. Ostatni szlif następuje w końcowej fazie mieszania z dodatkiem środka spęczniającego, który jest odpowiedzialny za powstawanie „bąbelków”, które nadają bardzo szczególny wygląd.
Beton komórkowy: kilka ciekawostek
Jako materiału budowlanego, produkcja betonu komórkowego sięga początku lat 90. Dziś gazobeton nadal jest wyznacznikiem przy budowie tysięcy budynków w całej Europie, choć jego zastosowanie jest powszechne na całym świecie.
Jedną z najbardziej wyróżniających się cech tego typu betonu jest to, że do jego produkcji nie potrzeba prawie żadnej interakcji ze strony człowieka: wszystko jest wykonywane przez specjalistyczne maszyny. Z tego powodu jest on tańszy w produkcji od podobnych alternatyw.
Jeśli chodzi o nieco bardziej techniczne właściwości, jest porowaty, lekki – jego nośność jest zaskakująca w stosunku do wagi. Jego produkcja rozpoczyna się od wymieszania surowców, o których już wspominaliśmy, następnie wszystko jest przygotowywane do cięcia, wykonywane są formy oraz materiał, z którego powstaną bloczki z betonu komórkowego.
Zalety gazobetonu
– Gazobeton nie wyróżnia się pod względem izolacji akustycznej, ale z nawiązką nadrabia to znakomitą izolacją cieplną.
– Ponieważ bloczki gazobetonowe mają zazwyczaj zawsze ten sam rozmiar, pozwala to na znaczne przyspieszenie prac na budowie, dlatego gazobeton jest najczęściej używany do budowy ścian wewnętrznych domu. Tutaj znajdziesz więcej informacji: https://www.antresola.pl/material-na-sciany-wewnetrzne-domu-to-powinienes-miec
– Beton komórkowy jest bardzo łatwy w obsłudze, a z punktu widzenia ochrony środowiska bije na głowę inne alternatywy. Nie nadaje się jednak w 100% do recyklingu.
-Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gazobeton jest bardzo odporny na działanie środków chemicznych, wody i ognia. Jego zamknięta struktura porów i niska kapilarność powodują, że wchłanianie wody jest bardzo powolne, dlatego domy wykonane z tego materiału charakteryzują się niską absorpcję ciepła, gdy nadchodzą wysokie temperatury.
Trwałość, kolejny czynnik, który należy wziąć pod uwagę
Wśród właściwości betonu komórkowego można znaleźć również takie, które są bardzo zbliżone do właściwości najczęściej spotykanego betonu. Ten rodzaj materiału kojarzy się – i słusznie – z wysoką trwałością. Mimo że jest bardziej podatny na uszkodzenia, w fazie budowy podejmowane są wszystkie niezbędne środki w celu zwiększenia niezawodności do wymaganych granic.