Organizacja imprezy masowej to niemałe przedsięwzięcie. Zaplanowanie wszystkiego we właściwy sposób wymaga naprawdę dużo pracy – a bezpieczeństwo uczestników zabawy jest w tym wszystkim kwestią kluczową. Jednym z elementów, który chroni przed nieszczęśliwymi wypadkami, są barierki eventowe. Jak są zbudowane i do czego dokładnie się je wykorzystuje?
Bariery eventowe – do czego się przydają?
Dlaczego bariery eventowe na imprezy masowe są potrzebne? Te elementy o prostej konstrukcji mogą pełnić naprawdę różnorodne funkcje. Jedną z nich jest odgrodzenie terenu imprezy od otoczenia – w prosty i skuteczny sposób. Barierek nie można przekraczać: wystarczy umieścić je w odpowiednich miejscach, by ochroniarze i inne osoby pracujące przy organizacji eventu mogły łatwiej zapanować nad tłumem.
Dzięki barierom eventowym można wyznaczyć na terenie wydarzenia strefy, które będą pełniły określone funkcje. Niektóre miejsca zarezerwowane są tylko dla określonych grup – na przykład dla występujących na scenie artystów, organizatorów albo pracowników niosących pomoc medyczną. Dzięki barierkom zyskujemy pewność, że w takich strefach nie znajdą się przypadkowe osoby.
Barierki skutecznie wyznaczają ciągi komunikacyjne – co pozwala zapanować nad chaotycznie przemieszczającym się tłumem. To nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale również usprawnienia ruchu pieszych oraz pojazdów.
Zalety barierek eventowych
Przede wszystkim – barierki wykorzystywane podczas różnego rodzaju eventów są zabezpieczeniem tymczasowym. Projektowane są w taki sposób, by były lekkie i łatwe w transporcie: można szybko dostarczyć je na miejsce, zamontować, a po zakończeniu zabawy – szybko usunąć. Oczywiście, nadają się później do ponownego wykorzystania! Choć czasami mogą oczywiście ulegać uszkodzeniom, na ogół są na tyle solidne, że wytrzymują nawet naprawdę szaloną zabawę.
Dobrze dobrane barierki eventowe zupełnie nie przeszkadzają uczestnikom w odbiorze wydarzenia. Nie ograniczają widoczności – wystarczy odpowiednio dostosować ich wysokość. Dają poczucie bezpieczeństwa nie tylko uczestnikom wydarzenia, ale także artystom występującym na scenie, odgradzając ich od niekiedy bardzo żywiołowej publiczności.
Tymczasowe barierki można zakupić lub wynająć – i dzięki takiemu rozwiązaniu nie trzeba samodzielnie planować oraz konstruować ciągów ogrodzeń. To znaczna oszczędność czasu – a nierzadko również pieniędzy.
Rodzaje barierek eventowych
Na wszelkiego rodzaju eventach stosuje się bardzo różne rodzaje barierek. Najczęściej można spotkać się z tymi, które wykonane są ze stali lub z PCV. Oba rodzaje mają swoje wady oraz zalety.
Barierki wykonane z tworzywa sztucznego są szczególnie odporne na działanie korozji i niekorzystnych czynników atmosferycznych. Nie osadzają się na nich zanieczyszczenia – a jeśli się zabrudzą, łatwo można doprowadzić je do pierwotnego stanu. Są bardzo lekkie – nie sprawiają więc problemów podczas transportu, a jeśli dojdzie do ich przewrócenia w tłumie, nie spowodują u nikogo poważnych obrażeń. Można łączyć je w ciągi o dowolnej długości. Istotne jest to, że nie przewodzą prądu – często wykorzystuje się je więc w otoczeniu infrastruktury energetycznej.
Barierki eventowe wykonane ze stali są znacznie cięższe i o wiele bardziej masywne. Dodaje im to stabilności – doskonale sprawdzają się więc jako zewnętrzne ogrodzenie terenu, a także tam, gdzie ze względów bezpieczeństwa absolutnie nie powinny być przekraczane przez przypadkowe osoby. Stanowią dobre zabezpieczenie przeciwtłumowe – są w stanie wytrzymać napór nawet bardzo dużej liczby osób naraz.
Zapewnienie bezpieczeństwa to jeden z podstawowych obowiązków organizatorów imprezy. Teren, na którym odbywa się wydarzenie, musi zostać odpowiednio przygotowany – a jednym z elementów tego przygotowania jest właściwe rozmieszczenie barierek. Ułatwia to pracę służb porządkowych, umożliwia wyznaczenie ciągów komunikacyjnych, a także – chroni przed wtargnięciem osób niepożądanych w określone miejsca.