Jeśli weźmiemy pod uwagę dzisiejszą długość życia oraz fakt, że dorośli śpią od 6 do 8 godzin dziennie, możemy stwierdzić, że na sen poświęcamy od 20 do 25 lat naszego życia. Dlatego też twardość naszego materaca ma decydujący wpływ na jakość i higienę naszego snu (przewodnik po prawidłowej higienie snu znajduje się tutaj), gdyż to właśnie on w głównej mierze wpływa na to, czy osiągniemy wsparcie, jakiego potrzebuje nasz kręgosłup.
W tym sensie jednym z głównych pytań, które ludzie zadają sobie podczas poszukiwania odpowiedniego materaca, jest to, który jest lepszy, twardy czy miękki materac. Przez długi czas uważano, że twardy materac jest równoznaczny z lepszą korekcją postawy podczas snu, w przeciwieństwie do materaca miękkiego, który teoretycznie generuje większe ugięcie, a tym samym zbyt łukowatą postawę kręgosłupa. Jednak żadne z tych dwóch stwierdzeń nie jest do końca poprawne. Zależy to od wagi, pozycji podczas snu, istnienia bezdechu, dolegliwości pleców, szyi lub mięśni i innych czynników.
Co to jest twardość?
Twardość materaca ma związek z siłą (w newtonach), jaką trzeba wywrzeć na piankę, aby skompresowała się do 40%. Im więcej potrzeba siły, tym twardsza jest pianka. Dlatego waga każdej osoby jest podstawą do wyboru twardości, bo przy twardym materacu mniej się zapadniesz, a przy miękkim bardziej. Twardości nie należy mylić z gęstością czy jędrnością
Gęstość jest związana z jakością materaca, ponieważ odnosi się do ilości materiału użytego na metr sześcienny, co sprawia, że materac jest trwalszy poprzez większą odporność na utratę twardości. Jędrność natomiast ma związek z tym, jak materac formuje się w kontakcie z ciałem (szybka reakcja, powolna kompresja, poziom podparcia itp.), dlatego jest naprawdę decydującą cechą (która uwzględnia twardość i gęstość), aby w naszym konkretnym przypadku zdecydować, co jest lepsze, materac twardy czy miękki. Znaczenie twardości materaca
Jeśli nie bierzemy pod uwagę niczego innego niż twardość materaca, możemy stwierdzić, że zbyt miękki materac w stosunku do naszej wagi powoduje „efekt hamaka”, czyli zbytnie zapadanie się i wyginanie pleców, zbyt małe podparcie dla kręgosłupa i tym samym bóle kręgów, a zbyt twardy materac powoduje nienaturalną postawę pleców, gdyż zniekształca kształt kręgosłupa i koncentruje podparcie na ramionach i biodrach, wywierając na nie zbyt duży nacisk, a mniejszy na plecy, zwłaszcza jeśli śpimy na boku.