Funkcjonalność małej łazienki w ogromnym stopniu zależy od jej kształtu i rozmieszczenia drzwi oraz okien. Na pewno lepiej jeżeli łazienka jest prostokątna niż kwadratowa ale w zupełności wystarczy nam około 5 m2 aby łazienka była estetyczna i praktyczna.
Na pierwszym miejscu zawsze jest dylemat wanna czy prysznic. Z projektowego punktu widzenia aby w naszej łazience stanęła wygodna wanna, pomieszczenie powinno mieć minimum 6 m2. Kabina prysznicowa jest mniej wymagająca, wystarczy 4,6 m2. Uniwersalnym pomysłem jest połączenie wanny z kabiną prysznicową. Jednak wtedy ściany kabiny nawet wykonane ze szkła będą sprawiały wrażenie przytłoczenia i optycznie zmniejszą łazienkę. Najbardziej estetycznym rozwiązaniem jest kabina prysznicowa bez brodzika z odpływem liniowym. Nie zawsze jednak pozwalają na nią możliwości techniczne. Czasami ze względu na umiejscowienie odpływu można zastosować podwyższenie i na nim utworzyć strefę prysznica.
Jeżeli kupiliśmy mieszkanie do remontu, przed przystąpieniem prac sprawdźmy czy łazienkę można delikatnie powiększyć o część któregoś z sąsiadujących pomieszczeń. Według prawa budowlanego nie możemy zmieniać jedynie pionu wentylacyjnego oraz kanalizacyjnego oraz zburzyć ścian nośnych. Czasami możliwość przesunięcia o parę centymetrów jednej ze ścian sprawi, że miłośnicy wanny będą mogli korzystać z przyjemności kąpieli. Niewielka zmiana diametralnie podniesie nasz komfort zwłaszcza, że wygodna wanna powinna mieć minimum 170 cm długości. Alternatywą jest wanna do siedzenia typu typu japońskiego. Jest to wygodne rozwiązanie pozwalające zanurzyć się w pachnącej pianie.
W funkcjonalnej łazience nie może zabraknąć umywalki. Nawet najmniejsza stanowi większą wygodę niż kran nad wanną. Jeżeli w sąsiedztwie jest miejsce do odkładania kosmetyków, wystarczy aby umywalka miała szerokość 60 cm. Jeśli jednak nie mamy wolnej przestrzeni na kosmetyki wtedy lepszym rozwiązaniem jest model szerszy z powierzchnią na odkładanie. Tak samo wybierając wannę, szerszy rant będzie praktyczniejszy. Pomieści on wielofunkcyjne koszyki, w których można trzymać podręczne kosmetyki.
Wybierajmy również podwieszaną ceramikę. Podwieszany sedes czy umywalka znacznie ułatwią sprzątanie i podniosą naszą strefę komfortu i higieniczności. Zwracajmy uwagę na uniwersalne rozwiązania. Zamiast pralki, rozważmy zakup pralkosuszarki. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce na suszenie ubrań i nie wtłoczymy dodatkowej wilgoci do łazienki. O ile jest taka możliwość, umieśćmy pralkę obok szafki pod umywalkę i połączmy jednym blatem, zyskamy dzięki temu więcej miejsca na przechowywanie. Jeżeli koniecznie potrzebujemy suszarki, wybierajmy te składane montowane do ściany lub sufitu.
W małej łazience jasne kolory optycznie powiększą wnętrze. Unikajmy więc modnej ostatnio czerni a postawmy na marmury. Podobnie jest z deseniami. Duże płytki zmniejszają powierzchnię dla oka a mniejsze powiększają. Poziome pasy sprawią, że łazienka wyda się szersza natomiast pionowe wyższa. Odpowiednie oświetlenie, które będzie odbijało się w lustrze rozjaśni wnętrze i da wrażenie większej przestrzeni. Pamiętajmy o wyeliminowaniu trudno dostępnych zakamarków, które trudno utrzymać w czystości.
Najważniejsze w małej łazience jest wykorzystanie każdego centymetra nie tworząc jednocześnie wizualnego przytłoczenia. Bogata oferta sklepów z wyposażeniem łazienkowym na pewno pozwoli bez trudu dobrać najbardziej odpowiednie wielkością i funkcjonalnością akcesoria do naszej wymarzonej łazienki.
W sumie to mała łazienka nie jest złym pomysłem. Spędza się w niej czas w pojedynkę, więc lepiej przeznaczyć więcej miejsca np. na kuchnię.